MITSUBISHI FR-A840-04810-1-U6 AC VFD DRIVE
Aucto ID: #81524
13275
ended
Arrow Speed New Automation & Controls Unreserved Auction - June 2025
Auction Lot Ended
truck icon
Location:
Logistics:
Rigging:
Loading:
Shipping:
Verified Seller:
Selling since 2026.
Product Description
VARIABLE SPEED/FREQUENCY DRIVE (VSD/VFD) / INVERTER WITH FM TERM. (PTO OUTPUT) - MITSUBISHI ELECTRIC (FREQROL FR-A800 PLUS SERIES) - INPUT 380VAC-500VAC (3-PHASE/3P) - 185KW / 300HP - 361A (ND NORMAL DUTY) - FREQUENCY (OUTPUT) 0.2-590HZ - WITH MODBUS RTU COMMUNICATION CAPABILITY - IP00 - INPUT VOLTAGE NOMINAL VALUES 400VAC / 415VAC / 480VAC - EQUIVALENT TO FRA840048101U6
Core Specifications
Manufacturer: Mitsubishi
Model: FR-A840-04810-1-U6
measurement
Dimensions: 19.7 in L x 9.8 in W x 15.7 in H