MITSUBISHI FR-D710W-042-NA AC VFD DRIVE
Aucto ID: #81507
16d686a1-bcbc-44af-a497-bdc9d1f652d9
Sold!
sold
truck icon
Location: Richmond, British Columbia, Canada
Logistics:
Rigging:
Not Required
Loading:
Included
Shipping:
Buyer
orAucto Delivery!
Buy Now: Submit an offer or purchase immediately!
FAQs
Verified Seller: Arrow Speed Controls
Selling since 2024.
Product Description
HORSEPOWER RATING: 1 HP HP RATING @ 150% OL: 1 HP RATED AMPS: 4.2 A AMP RATING @ 150% OL: 4.2 A RATED VOLTAGE: 230 V, 115 V OUTPUT VOLTAGE: 230 V OUTPUT AMPERAGE RATING: 4.2 A PHASE RATING: 1 PHASE INPUT - 3 PHASE OUTPUT ENCLOSURE RATING: IP 20 SERIES: D700
Core Specifications
Manufacturer: MITSUBISHI
Model: FR-D710W-042-NA
measurement
Dimensions: 5.89 in L x 4.25 in W x 5.04 in H